Archiv článků TV-Nora

Oficiální Archiv TV-Nora spol. vás vítá!

Třída a bulvár

Osobnosti TV-Nora 2

15. září 2010 / 22. riina 2

Jaké je to žít jako somr?

Nějak jsem našel čas a tak jsem se rozhodl napsat pokračování. Čeho? Přece článků o reálných osobách, které zasahují v určitém směru do běžného dění. Některé se dají přehlednout, ale jiné jejich činy převyšuji. Myslím, že i dnešní osoba zasahuje velké množství lidí v Republice, mnohdy i velmi nepříjemným způsobem. Bohužel takovýchto osob je více, ale ten, o kterém budu dnes mluvit je tvůrcem a jádrem této odlišné společnosti.

Když tak navštěvuji nejmenovaný ústav v myšlenkách a vzpomínkách, hledám věci a lidi, o nichž by se dalo něco napsat. Snažím se nalézt nějakou tutovou bombu, něco význačného, něco nepopsaného, prostě star. V tom zjistím, že je tu jedna osoba, která je tak ignorována, že i já ji beru jako běžnou součást, ale to je omyl. Dojde mi, že samotná společnost, kterou je tato bytost součástí mě obtěžuje neustále, každý den a je všude vidět, nehledě na to, že se šíří neskutečnou rychlostí všude. Ano, řekl jsem si, že bude skvělé napsat článek o somrech, somru a somrování z několika úhlů pohledu. A tohle je výtvor...

 

Jen tak stručně o fenoménu „somro“, protože si nemyslím, že existuje moc lidí, kteří by o tom nevěděli. Je důležité rozlišovat několik pojmů - somro, somr, somrování - přičemž mnohé z nich mají více významů.

Somr je osoba, která prosí či spíš snaží se dostat (somruje) cokoliv, ať už je to vhodné k tomu aby somr přežil nebo pouze k obohacení. Somrů jsou dva typy. Jedním starším a klasičtějším typem jsou tací, kteří somrují pro svoji obživu místo práce a nebo je to tradiční v jejich rodině. Poznáte je podle typického oblečení, kterému se říká somro oblečení (nejspíš proto, že je zpravidla odněkud zděděné či vysomrované, ale pozor tato kultura má již i vlastní obchody, kde se dají takové věci sehnat). Dále jsou tu somři, které nerozlišíte na první pohled od normálních lidí, nosí normální oblečení, mohou mít slušnou práci, slušný plat, ale stejně somrují a to buďto jako koníček nebo aby se ještě víc obohatily.

Somro je cokoliv, co somr vysomruje od jakéhokoliv člověka aniž by mu to daný člověk sám nabídl (jinak by to byl dar). Somro nebývá v nejlepším stavu, většinou to jsou nějaké staré věci nebo jejich části, ale záleží na výkonnosti somra jako osoby. Somro v 90% případů bývá jídlo nebo pití.

Somrování je činnost provozovaná somry, při získávání somra. Je to vlastně způsob toho získávání. Většinou je to nátlak s neustálým opakováním frazí jako: „Prosím. Já jsem tvůj kamarád, prosím dej mi kousek prosím...“ nebo „Hej, jen kousek, malinkém, třeba půlku, nebo čtvrtku, stačí i kousek chleba, prosím...“. Somři jsou ovšem dosti vynalézaví a je velmi těžké jim odolat, protože ani ignorace na ně občas neplatí.

 

To by asi k zasvěcení stačilo. Společnost nejspíš vnímá somro jako špatné, ale je otázkou jak dlouho? Vždyť být somrem je strašně výhodné. Celkem v pohodě se takto dá uživit a občas, když je štědrá oběť, dá se žít i celkem slušně. Tak proč se nestát somrem taky? A přece, proč bych nemohl dát nějakému ubožákovi čtvrt mé housky. To mě přece nezabije. Já nemohu mluvit za skupinu a nemohu mluvit ani za somry vlastně. Jak to vnímají oni? Co z toho mají tak úžasného, že se své „živnosti“ tak usilovně drží. Abych poskytl, co nejlepší informace z jejich komunity, pokusil jsem se zajít za vyhlášeným somrem a sehnat jeho zpověď. A překvapivě snadno (za drobné somro), jsem získal nefalšovanou výpověď pravého somrokinga. Zde je:

 

Ahoj, jak se máš?

Dobře, ale trošku mě svědí hlava.

Co si vůbec ty myslíš o somru?

No, bez somra by to nebylo ono... prostě bych asi nepřežil, zrovna dneska jsem vysomroval večeři u známých...

Jak se může člověk stát tím, kým jsi ty, somrokingem?

No prostě se musí využít každé příležitosti a nedat se jen tak odbýt. Ale pořádně se to člověk naučí jen ve správném, somráckém prostředí s hlavním heslem: přežít, somrovat, vysomrovat, sníst!

Myslíš, že je somro perspektivní?

Jo, to určitě je, třeba zítra stoprocentně somrovat budu!

Díky za podnětné odpovědi a nakonec, co bys vzkázal veřejnosti?

Chtěl bych vzkázat hlavně mladým lidem: miluj somro, šiř somro, somruj až do smrti!

 

Tak takhle to vidí „mluvčí“ somrů. Názor populace asi neseženu, tak zkusím napsat něco sám za sebe. Somro je dle mě velkým problémem naší současné společnosti. Obtěžuje slušné lidi, kteří poctivě své věci získávají prací. Somři je obírají vcelku neetickým způsobem a obohacují se na úkor ztráty jejich oběti. Přitom opačně to funguje jen v některých výjimkách, takže somr potom nakonec může skončit daleko lépe než normální člověk a to za minimum úsilí. Situace sice není ještě kritická, ale je lepší zarazit tohoto parazita hned na začátku, pak už to třeba nebude možné. Somro je špatné!

Každý si může udělat názor na tuto problematiku a názory budou určitě velmi rozdílné. Ale prosím doufám, že si rozmyslíte, jestli skutečně chcete dát somrovi svůj kousek svačiny. Jestli je skutečně tou zbídačenou osobou, kterou se snaží vypadat. Třeba zjistíte, že už nemůže dojíst ani svou vlastní svačinu, jak je přecpaný...

Díky, že jste si našli 5 minut a doufám, že vás můj článek nezklamal. Těším se s vámi brzy nashledanou!

 

Wroted by potihcpd!

 
Děkujeme vám za návštěvu! Dotazy směřujte sem.