Archiv článků TV-Nora

Oficiální Archiv TV-Nora spol. vás vítá!

Tlachy

Tlach 10

Květen 2009

Jubilejní tlach! Jak vzrušující psát…problém je, že já nevím, co psát…nechce se mi psát klasický oslavný článek o čtenosti, návštěvnosti a jubilejnosti této série tlachů. Tak začnu stejně jako vždy nějakým problémem, který se vůbec bude vztahovat na toto významné jubileum a tuto oslavnou chvíli.

Celý týden mě trápí otázka. Je lepší psát na klávesnici „qwertzuiop“ nebo „qwertyuiop“?

Tak ta první verze má výhodu ve zvuku. „Qwertzuiop“ zní rozhodně lépe než „qwertyuiop“. Také se „qwertzuiop“ lépe čte. „Qwertyuiop“ se oproti tomu skoro přečíst nedá zvlášť pokud nahradíme 6. písmeno y za i a přečteme ho jako j. V tom se sám zamotám. A číst „qwertjuiop“ je hrozné, zvlášť když nahradíme 8. písmeno i za j, jak by to každý člověk asi přečetl, tak nám vznikne velmi úchylné „qwertjujop“ a to bych se tedy nakonec opravdu přidržel radši verze „qwertyuiop“ i když říkám, z tohoto hlediska je opravdu nejlepší „qwertzuiop“ a v pořádku je i obměna „qwertzujop“. Také se na 1. verzi lépe píše česky a to háčky čárky a vůbec čeština neboť správně česky psát na typu „qwertyuiop“ ani nelze. Je tu však i klad pro druhý typ a to typ „qwertyuiop“. Pokud jste programátor, málokdy používáte češtinu a používáte dost i speciální znaky jako: >, [, {, & atd. V tomto je klávesnice „qwertyuiop“ nedostižná. Také pokud nejste zrovna Slovan vyžadující háčky, čárky, příp. kroužky atd., tak nepotřebujete „qwertzuiop“, ale „qwertyuiop“ kde máte plus ještě znaky navíc. Nevýhodou obou klávesnic je problém v 6. písmenku jak už jste si jistě všimli. Záměna z za y a naopak je opravdu dost k ničemu a nevím proč a jak toto nastalo. Ano já jako Čech používající „qwertzuiop“ si na tuto záměnu v „qwertyuiop“ budu stěžovat vždycky. Ovšem to je asi věc národnosti a zvyku. Ale přijde mi blbost umístění znaku „!“ v klávesnici „qwertyuiop“ až v levém horním rohu. Místo toho má na místě normálního uložení znaku „!“ na klávesnici „qwertzuiop“ znak „ “ “, což mi přijde opravu nesmyslné, neboť „!“ se dle mě používá častěji než „ “ “ i když v tomto článku je to výjimka potvrzující pravidlo.

 

Takže abych to shrnul: nevýhod klávesnice „qwertyuiop“ je více než nevýhod klávesnice „qwertzuiop“ takže nyní již všichni používejme „qwertzuiop“!!! No, nemyslím, že se tím všichni zařídí, ale to je jejich věc. Jde hlavně o to, jaký jazyk používáte častěji. Jestli angličtinu nebo češtinu. Já mám tedy češtinu asi jako většina z vás. Proto logicky používám „qwertzuiop“. Je přeci nesmyslné při používáni češtiny používat „qwertyuiop“ klávesnici.

 

Jinak doufám, že Tlach s číslem 10 nebyl poslední a že jich aspoň dalších 10 bude. A snad se vám aspoň trochu líbil…

 

Tlach 10 – by potihcpd!

 

P. S. Narážky v posledních větách předposledního odstavce neber Firefoxi osobně. Je to mířené jako narážky, ale v žádném případě nějak zle.

 
Děkujeme vám za návštěvu! Dotazy směřujte sem.