Archiv článků TV-Nora

Oficiální Archiv TV-Nora spol. vás vítá!

Fotbalová liga

Pravidla fotbalu na papíře

26. února 2010 / 1. tupna 2

205 - V souvislosti s blížícím se začátkem ligy ve fotbalu na papíře Vám TV-Nora předkládá pravidla této starodávné a úžasné hry. 


Fotbal na papíře do naší třídy v Primě přinesl J. Fa., který ho znal od svého bratra. Hra se hned ujala a dodnes se hraje během nudných hodin, jako jakási ušlechtilejší alternativa vedle jinde populárnějších piškvorek. Během Primy a Sekundy se upřesnila pravidla této hry do dnešní podoby, ty zde uvádíme, ale záleží hlavně na domluvě hráčů. Například v Primě se hrálo několik her s teleporty na hřišti, vyskytují se i hry se „zdmi" uprostřed hřiště, od kterých se hráč může odrážet. Pokud chce hrát více lidí najednou, lze sestrojit osmiúhelníkové hřiště pro čtyři až osm lidí, taková hra je však už o něčem jiném.

První den po jarních prázdninách (pondělí 8. března 2010 / ponteli 11. tupna 2) má být zahájena liga v tomto fotbale na papíře, iniciována J. Š. Předpokládá se devět účastníků, ale ne všichni byli otázáni, zda chtějí hrát, takže je možné, že se počet ještě zvýší či naopak sníží. Každopádně se už za deset dní začíná hrát a proto Vám přinášíme pravidla, podle kterých hra funguje.

Hřiště

Hraje se na čtverečkovaném papíře. Rozměry hřiště jsou 10x14 čtverečků (takže 5x7 cm), prostředkem vede středová čára rozdělená tečkou - středem - na dvě stejné části po pěti čtverečcích. Na obou vzdálenějších koncích hřiště leží branky už mimo hřiště 10x14 tak, že po obou stranách branky jsou tři prázdné čtverečky a čtyři prostřední tvoří branku.

Vlastní hra

Tahy

Táhnout se může po stranách a úhlopříčkách čtverečku, vždy z jednoho bodu do druhého. Na jeden obyčejný bod (ne střed hříště ani okraj ani branka) vede tedy osm cest. Když hráč skončí svůj tah v některém bodě, hraje soupeř. Pokud už někdy „míč" (tedy konec čárky) na daném bodě byl, může (vlastně musí, ale většinou tato skutečnost není vnímána negativně) se od něho odrazit a táhnout ještě jednou. Tak může vzniknout tah i třeba z deseti čárek. Tah musí vždy skončit ve volném bodě nebo v bráně. Odrážet se lze i od středu hřiště a od mantinelu (Ve skutečném fotbale sice mantinel není, ale na papíře by se out řešil příliš komplikovaně; Stejně tak tu nejsou žádné trestné kopy, penalty, výkopy z rohu, ofsajdy ani jiné přebytečnosti skutečného fotbalu.), nelze však po něm táhnout. Pokud je už čárka obsazená, nelze po ní táhnout podruhé. Tahy vždy navazují na sebe a končí buď v brance (gól) nebo ve volném bodě ze kterého se už hráč nemůže pohnout, aniž by udělal zakázaný tah. Uvnitř branky se nehraje, gól nastává, když se míč dotkne jednoho ze tří bodů na hranici hřiště a branky. Po góle rozehrává ze středu hřiště hráč, který dostal gól.

Zakázané tahy

V souvislosti s tím, že hráč musí skončit na volném prostranství existují zakázané tahy. Hráč nesmí kopnout míč do rohu (vede tam pouze jedna cesta a není kam se odrazit) či do obsazeného bodu na mantinelu (vedou tam tři cesty, z nichž jsou už dvě obsazené). Také hráč nesmí kopnout míč do středu hřiště, pokud tam vede pouze jedna volná cesta. Na obyčejných bodech zakázané tahy neexistují.

Konec hry

Cílem hry je dát soupeři co nejvíce gólů. Těch je možné do jedné branky vstřelit devět, ale to se nikdy nestane, neboť rozehrávat ze středu hřiště lze pouze osmkrát. Hra má dva způsoby konce:

a) klasický - Padne gól a všech osm cest od středu hřiště je obsazeno, takže hráč nemůže rozehrát.

b) blokádou - Míč skončí ve volném bodě, ale soupeř se už z něho nemůže pohnout, aniž by udělal zakázaný tah.

Hra je velice snadná na pochopení, ale velmi obtížná na hraní. TV-Nora bude mediálním partnerem celé ligy a bude vás denně informovat o výkonech všech hráčů. Pravidla soutěže najdete v článku „Fotbalová liga". Přeji příjemný večer,

Firefox
 
Děkujeme vám za návštěvu! Dotazy směřujte sem.