Archiv článků TV-Nora

Oficiální Archiv TV-Nora spol. vás vítá!

Politické

Politický a kulturní průběh třetí únorové dekády

22. ledna 2009 / 26. unora 1

104/102 - Před třemi dny byla finálně podepsána alianční smlouva s primami. Vláda pracuje na dalším politickém programu, ohledně mezitřídních záležitostí, ale i na vnitrostátní scéně. Schválila vyhlášení referenda o prodloužení volebního období na dva měsíce. Dnešního dne se také po více, než rok dlouhé době uskutečnily gladiátorské zápasy.

V gregoriánské pondělí, tedy 23. února, byl konečně dovršen podpis alianční smlouvy s primami. Š. Ch. vydal smlouvu ve svém držení, která jako jediná ze tří neplatila, protože na ní chyběl podpis M. R. Ten také smlouvu podepsal a po připsání data nabyla plné platnosti. Poté si ji Prima A vzala zpět, Primě B byla také dána smlouva, takže nyní již má každý člen aliance vlastní platnou smlouvu.

 

Další den se začalo jednat o názvech dnů v dekádě, ale žádné výsledky to nepřineslo, pouze se ujasnilo, že se vymyslí pouze tři nové názvy, nikoliv všech deset. Včera Senát vytvořil dočasné ministerstvo pro Vytvoření názvů dní v dekádě a Státní rada zvolila do jeho čela P. V. Ten do zítřka přislíbil jejich navržení.

 

V politickém víru událostí se dneska objevilo jakési oživení kulturního života. Gladiátorské hry se konaly naposledy v době národního obrození, někdy v listopadu 2007. Dneska byly uspořádány znovu, z iniciativy J. Fa., který ale povětšinou bojoval, takže rozhodčí byl M. Mi. Hry měly obrovský úspěch u veřejnosti, navzdory několika komplikacím. Do poslední chvíle nebylo jisté, zda se zápasy vůbec budou konat. Než se definitivně rozhodlo, že ano, byla již značná část volné hodiny uplynulá a hry byly ani ne, v polovině programu přerušeny začátkem osmé vyučovací hodiny.

 

Hry byly zahájeny soubojem lahví bez štítu mezi J. Fa. a L. Kn. Kvůli nejasnostem v pravidlech se bojovalo na tři kola a L. Kn. vyhrál 2:1. Další byl zápas - opět lahve bez štítu - mezi J. Fi. a P. V., který se skončil 3:0 pro ministra zpěvu. Dále byl na programu souboj s uzlem (či jeho vylepšenými verzemi) bez štítu mezi J. Fa. a L. Kn. Ten také vyhrál L. Kn. vytlačením soupeře z arény. Zápas gladiátorů - P. V. a L. Kn. - s krákavcem vykřiklým - J. Fa. - se konal kvůli nejasným pravidlům dvakrát, kde podruhé vyhrál krákavec. Pravidla všech typů zápasů se ještě budou muset prodiskutovat, ale kvůli velké popularitě je téměř jistá další organizace těchto her.

 

S koncem února je také pomýšleno na nadcházející volby. Vláda dneska schválila vyhlášení referenda o prodloužení volebního období senátorů a konsulů. 1. března proběhnou volby do Senátu, ke kterým bude referendum připojeno. Návrh, který prodlužuje volební období na dva měsíce (další volby by tedy nebyly 1. dubna, ale až 1. května) umožňuje vládě lepší zaměření na řešení problémů, dvojnásobná funkční doba zaručí pružnější vládu. Naproti tomu, aby byl zmírněn odpor, je součástí návrhu i možnost kdykoliv uspořádat referendum o předčasných volbách, takže v případě, že vláda bude špatná, nebude u moci stanovené dva měsíce. Volební období jednoho měsíce bylo stanoveno ještě před začátkem prvních voleb a tvoří jakýsi nad ústavní zákon. Nehlasovalo se však o něm a tak vláda uznala, že může být změněno pouze se souhlasem lidu Republiky Tercie A.

 

Vláda také projednává další kroky na mezitřídním poli. Zejména postoj k sekundám, se kterými má Republika Tercie A od října 2008 (tehdy pouze Tercie A) přerušené diplomatické styky. Ke konci se chýlí i otázka názvů dnů v dekádě. Vážné projednávání ministerského programu J. Fi., i když ten má o něm již vcelku jasné představy. Do voleb se J. Š. ještě pokusí prosadit změny sestavy Senátu ve prospěch holek, tento návrh však ve vládě nemá zatím velkou podporu.

 

Firefox

 
Děkujeme vám za návštěvu! Dotazy směřujte sem.