Archiv článků TV-Nora

Oficiální Archiv TV-Nora spol. vás vítá!

Politické

Návrh terciánského jazyka rada zamítla

4. prosince 2008 / 7. letna 1

104 - Vláda dneska přijala návrh nového kalendářního systému, ale zamítla terciánštinu. Také byl slavnostně vyvěšen státní znak a státní hymna, avšak pouze text bez not.

Dnešní den nic zásadního nepřinesl. Byl slavnostně vyvěšen - nyní už za tónů hymny, ale i vzdáleného zpívání na schodech - státní znak, který vytvořil J. Š. Po něm byl vyvěšen i text Národní hymny.

 

Projednat toho vláda moc nestihla. Jednalo se o terciánském jazyku a novém kalendářním systému. Návrh terciánštiny prošel Státní radou jen částečně, protože předseda, který ustoupil od sebou často navrhovaného referenda, proti kterým se vláda ve většině případů staví, prohlásil, že se přizpůsobí většině. Jelikož návrh dopadl v radě nerozhodně, byl předložen Senátu, který ho přehlasováním V. Ch. zamítnul, negativní stanovisko zaujal tedy i předseda a návrh vláda zamítla v poměru 4:2.

 

Dále se jednalo o novém kalendářním systému. Ten by spočíval na stejných principech jako francouzský revoluční kalendář. Rok, který by začínal 1. lednem - 28. listopadem - by se skládal z 12 měsíců po 30 dnech a 5 (v přestupných letech 6) dnů lidových oslav na konci roku (23. až 27. listopadu, resp. i 22. listopad). Měsíc by se dělil na 3 dekády po 10 dnech, jejichž názvy mají být teprve vymyšleny, názvy měsíců mají zůstat stejné. Vláda tento návrh vcelku bez problémů přijala.

 

Další důležitou etapou po ústavě budou programy ministerstev a konsulátů. V ministerském systému bylo zrušeno ministerstvo Vědy a techniky a vytvořeno ministerstvo Zpěvu, kterého ministrem byl jmenován J. Fi. Ministerstva a konsuláty během dalšího týdne vypracují program, který bude poté vláda projednávat.

 

O státním svátku se dosud nehlasovalo, ale podle průzkumů návrh projde. Také se neprojednalo státní motto. P. Š. již včera navrhnul Síla, čest a sláva v nějakém dobře znějícím jazyce. Dnešní den byl o něco delší, téměř polovina třídy šla na návštěvu k E. Š.

 

Firefox

 
Děkujeme vám za návštěvu! Dotazy směřujte sem.