Archiv článků TV-Nora

Oficiální Archiv TV-Nora spol. vás vítá!

Politické

Dnes se konalo druhé kolo referenda - pouze pro holky

4. prosinec 2009 / 7. leten 2

205 - Holky dneska hlasovaly ve druhém kole referenda o vzniku republiky. Volební účast byla překvapivě vysoká. Po skončení referenda však byla hlasovací urna ukradena a zničena a referendum bylo prohlášeno za neplatné.

Před téměř jednou a půl dekádou bylo oznámeno první kolo referenda, v kterém kluci hlasovali další týden o vzniku republiky a holky o tom, zda by chtěly být s kluky. To klučičí dopadlo nerozhodně, zatímco u holek jednohlasně vyhrála možnost, aby republika zahrnovala také holky. Po víkendu bylo oznámeno, že remízu u kluků mají ve druhém kole rozsoudit holky.

 

Dnešní urna byla o něco menší než ta minulá. Zatímco ta první byla z krabice od bot, nyní byla z výhodného balení müsli sušenek. Také však byla opatřena vlajkou, stejně velkou jako minule. První útok na urnu byl hned po přilepení vlajky - do hloučku kluků přiletěla houba a vlajku i urnu pocákala. Urna potom byla ze všech stran oblepena izolepou, nejen kvůli zajištění, ale i proto, aby byla dostatečně vodotěsná. Jediným otvorem tedy zůstal otvor na vhazování hlasovacích lístků.

 

Druhou přestávky obdržely všechny přítomné holky své hlasovací lístky. Chyběly pouze dvě, během druhé vyučovací hodiny (češtiny s I. B.) pak odešla ještě třetí. Čeština se skončila dřív, hlasování se tedy začalo asi minutu či dvě před začátkem velké přestávky v 9:55. Volební účast byla velmi vysoká, podle neoficiálního prohlášení volební komise hlasovaly všechny přítomné holky (13), ale přesné číslo udá až oficiální pondělní hlášení.

 

Hlasování proběhlo pokojně a podle plánu skončilo v 11:10 s koncem třetí přestávky před čtvrtou vyučovací hodinou (angličtina s J. V.). J. Fa. poté urnu uložil do své skříňky na chodbě. Tu chvíli poté V. F. za příchodu učitelky vypáčila (J. V. dosvědčila, že ji viděla jak se skříňku snaží otevřít) a skupina holek volební urnu ukradla. To bylo přirozeně zjištěno až příští přestávku, kdy mělo začít sčítání.

 

Během poslední přestávky holky urnu zničily šamponem, který podle vlastního vyjádření dostala A. M. k narozeninám. Poté urnu v učebně 104 (naší bývalé domovské třídě), kde měla skupina AjŠj náboženskou nauku s O. M. vydaly zpět - položily ji na plošinu nad umyvadlem, kde byla záhy nalezena.

 

Po otevření urny (byla ještě stejnou přestávky přenesena do 205-ky) byly hlasovací lístky v tak špatném stavu, že je volební komise okamžitě vyhodnotila jako zničené a referendum bylo prohlášeno za neplatné. Kluci ze skupiny AjNj během poslední vyučovací hodiny se ještě spíše pro zajímavost pokusili provést sčítání. Podle odhadů bylo několik lístků neplatných a z těch platných většina spíše proti republice. To, co z hlasovacích lístků zbylo, bylo archivováno.

 

Zničením urny vyvolaly holky pobouření u mnoha kluků, menšina - spíše anarchisté - však jejich čin schvalovala. Množství hlasovacích lístků bylo i nyní pospamováno. Obě referenda ukázala rozdíl mezi přístupem kluků a holek k hlasování, neboť klučičí lístky byly téměř vždy zcela čisté.

 

Republikáni neoznámili, co podniknou jako další krok. V úvahu přichází vlastně cokoliv od zcela nového celotřídního referenda, přes opakování toho dnešního či opakování minulého klučičího až po ustoupení od všech snah založit republiku. Všechny tyto čtyři možnosti jsou z některých pohledů odůvodnitelné, proto nelze vyloučit ani jednu z nich.

 

Firefox

 
Děkujeme vám za návštěvu! Dotazy směřujte sem.