Archiv článků TV-Nora

Oficiální Archiv TV-Nora spol. vás vítá!

Kulturně - společenské

Populární hra Propiska neztrácí oblibu a objevují se nové prvky

16. února 2010 / 21. presna 2

205 / Náměstí Míru - Hra Propiska, která je v naší třídě velmi oblíbená už od začátku presna neztrácí na své popularitě a objevují se i nové styly jejího hraní, aniž by však klasická Propiska upadala. Také je k dispozici seznam vítězů všech dosud hraných her.

Propiska se poprvé hrála 27. ledna / 1. presna, její začátky byly popsány už minule (článek "Objevily se nové prvky třídní kultury" z 5. 2. 2010 / 10. 3. 2). Původně se hrálo s červenou propiskou, ta se však při páté hře (2. února / 7. presna) rozpadla a hra byla dohrána náhradními psacími potřebami, které však byly nevyhovující. Nastala téměř týdenní krize, kdy se Propiska nehrála a skončila se až 9. února / 14. presna.

 

Cílem jednoho kola (výhozu) je chytit vyhozenou Propisku poté, co začne padat k zemi. Použít se může vlastně téměř všech prostředků, ale podmínka je, že propiska je vyhozena spravedlivě doprostřed kroužku. Čím výše je vyhozena, tím snáz je zanedbatelná odchylka bodu dopadu od středu hracího kruhu. Pokud je tato odchylka pro někoho příliš velká, vyhlásí výhoz za neplatný výkřikem "fauly!". Na neplatnosti hodu se však musí shodnout aspoň několik hráčů, lépe většina či nejlépe všichni.

 

Cílem každé hry je získat 10 bodů za chycení propisky. Nejlepší v tomto ohledu je J. Fa., který vyhrál dvě třetiny z odehraných klasických Propisek. Pátou a osmou hru vyhrál P. Š. a dnešní devátou, zatím poslední vyhrál J. Ko. Ten však vítězství neocenil, neboť dosud v každé Propisce, kterou hrál (a hrál jich většinu, kromě jedné či dvou) skončil druhý a nyní byl tento čistý průměr zkažen.

 

8. a 9. února / 13. a 14. presna proběhly dvě nezapočtené Propisky. Nepočítají se kvůli tomu, že se hrálo s banánem. První měla pouze jedno kolo, druhá o hodně víc (odhadem tak pět až sedm) a obě vyhrál J. Fi. V ten první den (hrálo se v učebně 101 - den před zákazem vstupu neA-primánům/kám do této učebny...) se zkoušely i jiné varianty: dálková Propiska, kdy se propiska hodila na druhou stranu učebny než byli hráči nebo Propiska na slepo, kdy měli hráči zavázané oči (ta se hrála dvakrát). Obě varianty byly spíše zavrženy s tím, že se u nich ztrácí smysl hry, který spočívá v soubojích o propisku. Zatímco dálková varianta je spíše o hledání někde zapadnuté propisky, tak slepá hra je zcela o náhodě.

 

Po druhé banánové hře poskytl V. Ch. zelenou propisku, která byla po počátečních komplikacích vyhodnocena jako vyhovující a krize skončila. První hru po krizi i sedmou hru dalšího dne vyhrál šampión J. Fa., který však od té doby zatím klasickou hru nevyhrál.

 

11. února / 16. presna dosáhl počet hráčů Propisky maxima - osmé hry se účastnili pravděpodobně všichni, co hráli do té doby (11 nebo 12 hráčů) a kromě toho nově i L. Kn., který Propisku hrál poprvé (získal dva body). Z důvodu přelidnění opustili někteří hrací pole a ke konci zbylo hráčů už jen pět. Podruhé vyhrál P. Š., následován J. Ko. a J. Fa. (V páté hře , kdy vyhrál P. Š. poprvé, získal jako vítěz 12 bodů, druhý byl J. Ko. s 11 body, a za ním nastejno V. Č. a V. Ch.)

 

V poslední době Propisku začali ovlivňovat dva faktory. Kanály, ze kterých se šíří zápach, často směrem k hráčům jsou někdy i vyžádaným prvkem hry. Po několik kol šesté hry byl poraženým stanoven trest vdechovat tuto "vůni" po pět sekund z bezprostřední blízkosti kanálu. Druhým faktorem je psí trus, ten spolu byl zpočátku pouze jeden a nalézal se na opačné straně hracího pole než kanály a hráči tak byli drženi v šachu. Dnešní hra však byla poznamenána velkým množstvím těchto min na hracím poli, proto se speciální hra (viz. níže) hrála na druhé straně chodníku. Také byl dneska aktivní jiný kanál než obyčejně a poskytoval zcela jiný zápach, o něco pronikavější.

 

Dneska přibyly do hry nové prvky. Hlavně se hrálo bez bund a mikin, tedy pouze v tričku. Někteří to berou jako pozitivní v tom, že se nepromočí bunda. Hráči jsou však vystaveni většímu riziku nastydnutí, než normálně. Po již zmíněném vítězství J. Ko. v klasické hře (jež trvala i přes vyrovnanost nečekaně krátkou dobu) byl předhozen nápad týmové hry. Týmy byly dva (J. Ko., M. Mi., V. Ch. a T. N. proti J. Fi., V. Č. a J. Fa.), přičemž každý měl jednoho chytače, který měl získat propisku a jako jediný z týmu se jí směl dotknout. Zbytek byli odstavovači, kteří se propisky dotýkat nesměli a jejich cílem bylo zadržet, nebo přesněji odstavit soupeřova chytače a zároveň bránit vlastního chytače před soupeřovými odstavovači.

 

Na začátku se chytači stali J. Ko. a J. Fa. a tým J. Fa. dosáhl navzdory početní nevýhodě a lechtací taktice M. Mi. výborného výsledku 4:8, kde měl dvojnásobek bodů než tým J. Ko. Poté se chytači změnili na M. Mi. místo J. Ko. a J. Fi. místo J. Fa. a náskok se zmenšil. Vítězným týmem byl tým J. Fi. + V. Č. + J. Fa se skórem 7:10. Je možné a i pravděpodobné, že týmové hry budou pokračovat. Stejně tak se asi bude i někdy jindy hrát pouze v tričkách, jak se dneska hrála hra jednotlivců i týmů. Přeji příjemný zbytek večera,

 

Firefox

 
Děkujeme vám za návštěvu! Dotazy směřujte sem.